Viyana'dan Yansımalar

Viyana'dan Yansımalar
25 Nisan Çarşamba
19:30

The Concilium Musicum Wien ve Şefika Kutluer

 

 

      The Concilium Musicum Wien 1982’de Paul ve Christoph Angerer tarafından, dönem çalgılarıyla 18. yüzyıl müziği icra etmek hedefiyle kuruldu. Ancak aradan geçen 35 yıl içinde repertuvarları öyle genişledi ki Barok müziğinden 19. yüzyıl dans müziklerine, oda müziğinden operaya uzanır oldular. Bugüne dek 3500’ün üzerinde konser gerçekleştiren köklü topluluk, öte yandan, Mozart’ın tüm kilise sonatlarını tamamlayarak Viyana şehri Mozart Cemiyeti tarafından özel “Flötenuhr” icra ödülü ile onurlandırıldı.

      The ''Concilium Musicum Wien'' dünyanın bir çok ülkesinde; büyük-küçük bir çok şehirde, kalelerde, şatolarda, kiliselerde…çok çeşitli konser mekanlarında çok başarılı konserler veren Avusturya sanatının önemli temsilcisi olan bir orkestradır. Geçtiğimiz yıllarda “Concilium Musicum Wien” Orkestrasının verdiği konser sayısı dünyanın dört bir köşesindeki 700 şehirde 3200 konsere ulaşmıştır. “Concilium Musicum Wien” sadece Viyana’da 56 farklı mekanda konser vermiştir. Konserlerinde 290 farklı bestecinin 660’ın üzerinde eserine yer vermişlerdir. Bunlar arasında Joseph Haydn’ın 140 eseri, Johann Michael Haydn’ın 57 eseri ve Wolfgang Amadéus Mozart’ın 160 eseri de vardır. Bir çok CD kayıtları bulunan, radyo ve televizyon programı yapan orkestranın kayıtları önemli ödüller almıştır.

 

      New York Times tarafından Türkiye’nin “Sihirli Flüt”ü olarak adlandırılan Şefika Kutluer, Ankara Devlet Konservatuvarı’nı bitirdikten sonra, Viyana Ulsulararası Flüt Yarışması’nda ilkin üçüncülük sonraysa birincilik ödülü aldı. Viyana ve Roma’da solist olarak kariyerinde yükseldi. Yıllarca Ankara Konservatuvarı’nda eğitmenlik yaptı. 1998’de Devlet Sanatçısı unvanı aldı. Ayrıca İtalya, Avusturya ve Kazakistan tarafından Devlet Onur Nişanlarıyla ödüllendirildi, ve de UNICEF iyi niyet elçisi seçildi. 17 albüm kaydı bulunan Kutluer, İZDSO solo flütisti ve Avrupa Birliği Oda Orkestrası daimi solistidir. Ayrıca her yıl Uluslararası Şefika Kutluer Festivali’ni düzenlemektedir.

 

 

Konser Programı: 

 

Antonín Dvořák              Waltz for 2 Violins, Viola, Cello and Double Bass

Albert Franz Doppler     Fantaisie Pastorale Hongroise (Solist: Şefika Kutluer)

Pietro Morlacchi            Il Pastore Svizzero (Solist: Şefika Kutluer)

Briccialdi / P.A. Genin    Variations on Carnival in Venice (Solist: Şefika Kutluer)

Ara

Gioachino Rossini           Allegro for 2 violins, cello and double Bass

Robert Volkmann           Serenade in F major op. 63

 

Konser programı için tıklayınız.

 

Şefika Kutluer
Flüt
Christoph Angerer
keman
Milan Nikolic
keman
László Ábrahám
viyola
Bernhard Aichner
çello
Benedict Ziervogel
kontrabas