Senfonik Gençlik

17 Nisan 2019

PROGRAM:

 

J. B. G. Neruda: Mi bemol Majör Trompet Konçertosu

J. Haydn: Do Majör Viyolonsel Konçertosu, Hob. VIIb:1

W. A. Mozart: La Majör Senfoni, No. 29, KV. 201.

 

Konser programı için tıklayınız.

Barış Demirezer
Şef
2012’de Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’ne kabul edilen Barış Demirezer, Yiğit Aydın ile kompozisyon, Işın Metin ile orkestra şefliği çalıştı. Nicolás Pasquet, Christian Ehwald, Sigmund Thorp, Vladimir Ponkin, Rengim Gökmen, Gürer Aykal ve Orhun Orhon’un ustalık sınıflarına katıldı. Okul topluluklarını yönetti. Karşıyaka Oda Orkestrası ve Orkestra Akademik Başkent ile şeflik deneyimleri oldu. Bugün BGSO ile verdiği konserlerin yanı sıra, Bilkent Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi ve Bilkent Üniversitesi’nde yarı zamanlı, okulun Erken Müzik Bölümü’nde ise tam zamanlı olarak eğitmen olarak çalışmakta. Ayrıca okul bünyesindeki çocuk senfoni orkestrasını kurucu şefi.
Görkem Batuhan Çatak
Trompet
2000 Ankara doğumlu Görkem Batuhan Çatak, Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Ortaokulu’nda okudu. Lisans yıllarında Julian Lupu ve Krassimir Koniarov ile çalıştı. 2014-2018 yılları arasında Matthias Höfs, Gábor Tarkövi, Reinhold Friedrich, Pacho Flores, Otto Sauter, Andrea Tofanelli, Andrea Dell’Ira, Adam Rapa, Charlie Geyer ve Sergei Nakariakov gibi önemli isimlerin ustalık sınıflarına katıldı. 2017’den beri AnkaBrass Bakır Beşlisi grubunun trompet sanatçısı olan Çatak, Bilkent Üniversitesi’nde Julian Lupu ile çalışmalarını sürdürüyor.
İdil Bursa
Viyolonsel
Bilkent’te Artur Rahmatulla’nın lise birinci sınıf öğrencisi olan İdil Bursa, 11. Antonio Janigro Viyolonsel Yarışması’nda birincilik ve jüri özel ödülü, Sofya 13. Uluslararası Genç Virtüözler Yarışması’nda ikincilik, 2016-2017 sezonu İş Sanat Parlayan Yıldızlar Serisi’nde Meriç Soylu Ödülü aldı. Almanya Rutesheim Viyolonsel Akademisi’nde Jens Peter Maintz ile çalıştı. Şölen Dikener, Christoph Henkel, Ozan Tunca, Julian Steckel, Laszlo Fenyö, Istvan Vardai, Jean-Guihen Queyras, Aleksander Rudin, Çağ Erçağ, Joel Marosi ve Indira Rahmatulla gibi isimlerle çalışma imkânı buldu.
Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası
Onursal Başkanlığını Profesör Gürer Aykal’ın yaptığı ve Müzikle Yaşayan Gençlik Derneği himayesinde hayatına devam eden Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası, Orhun Orhon ve öğrencileri tarafından 2011 yılında kuruldu. Orkestra, Bilkent ve Hacettepe Üniversiteleri Müzik Bölümü öğrencileri ile Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Orkestra Akademik Başkent ve Hacettepe Akademik Senfoni Orkestrası gibi Ankara’nın önde gelen müzik kurumlarının genç profesyonel müzisyenlerinden oluşmakta. Zaman içinde ülkemizin tüm okulları ve kurumlarından müzisyenlerin de katılımıyla bir orkestra akademisi haline gelen ekibin içinde şefsiz icra yapan ve bugüne dek TRT stüdyoları, Karfest, Ankara Festivali ve Albert Long Hall’de konserler vermiş bir de oda orkestrasına bulunuyor. 2016 Donizetti Klasik Müzik Ödülleri kapsamında “Yılın Orkestrası” seçilen topluluğun genel müzik direktörü 2018 yılından beri Barış Demirezer.