Senfonik Gençlik

Senfonik Gençlik
17 Nisan Çarşamba
19:30

J. B. G. Neruda: Mi bemol Majör Trompet Konçertosu

J. Haydn: Do Majör Viyolonsel Konçertosu, Hob. VIIb:1

W. A. Mozart: La Majör Senfoni, No. 29, KV. 201.

Barış Demirezer
Şef
2012’de Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’ne kabul edilen Barış Demirezer, Yiğit Aydın ile kompozisyon, Işın Metin ile orkestra şefliği çalıştı. Nicolás Pasquet, Christian Ehwald, Sigmund Thorp, Vladimir Ponkin, Rengim Gökmen, Gürer Aykal ve Orhun Orhon’un ustalık sınıflarına katıldı. Okul topluluklarını yönetti. Karşıyaka Oda Orkestrası ve Orkestra Akademik Başkent ile şeflik deneyimleri oldu. Bugün BGSO ile verdiği konserlerin yanı sıra, Bilkent Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi ve Bilkent Üniversitesi’nde yarı zamanlı, okulun Erken Müzik Bölümü’nde ise tam zamanlı olarak eğitmen olarak çalışmakta. Ayrıca okul bünyesindeki çocuk senfoni orkestrasını kurucu şefi.
Görkem Batuhan Çatak
Trompet
2000 Ankara doğumlu Görkem Batuhan Çatak, Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Ortaokulu’nda okudu. Lisans yıllarında Julian Lupu ve Krassimir Koniarov ile çalıştı. 2014-2018 yılları arasında Matthias Höfs, Gábor Tarkövi, Reinhold Friedrich, Pacho Flores, Otto Sauter, Andrea Tofanelli, Andrea Dell’Ira, Adam Rapa, Charlie Geyer ve Sergei Nakariakov gibi önemli isimlerin ustalık sınıflarına katıldı. 2017’den beri AnkaBrass Bakır Beşlisi grubunun trompet sanatçısı olan Çatak, Bilkent Üniversitesi’nde Julian Lupu ile çalışmalarını sürdürüyor.
İdil Bursa
Viyolonsel
Bilkent’te Artur Rahmatulla’nın lise birinci sınıf öğrencisi olan İdil Bursa, 11. Antonio Janigro Viyolonsel Yarışması’nda birincilik ve jüri özel ödülü, Sofya 13. Uluslararası Genç Virtüözler Yarışması’nda ikincilik, 2016-2017 sezonu İş Sanat Parlayan Yıldızlar Serisi’nde Meriç Soylu Ödülü aldı. Almanya Rutesheim Viyolonsel Akademisi’nde Jens Peter Maintz ile çalıştı. Şölen Dikener, Christoph Henkel, Ozan Tunca, Julian Steckel, Laszlo Fenyö, Istvan Vardai, Jean-Guihen Queyras, Aleksander Rudin, Çağ Erçağ, Joel Marosi ve Indira Rahmatulla gibi isimlerle çalışma imkânı buldu.
Bi̇lkent Gençli̇k Senfoni̇ Orkestrası
1994 yılında Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğretim üyesi Mahir Çakar yönetiminde oda orkestrası olarak etkinliklerine başlayan Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası (BGSO) ekseriyetle Bilkent’e küçük yaşta girmiş öğrencilerden oluşmaktadır. Bugün ulaştığı 110 kişilik kadrosuyla senfoni dünyasına da açılan topluluk, yurt içi ve dışında birçok önemli konser gerçekleştiriyor ve festivallere katılıyor.