Koronun Görkemi

21 Şubat 2018

1988’de Hikmet Şimşek tarafından kurulan Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu, ilk konserini 1989’da Ahmet Adnan Saygun yönetiminde verdi. Bugün Gustav Mahler’den Fazıl Say’a pek çok önemli bestecinin eserlerini senfonik ve a cappella (orkestra eşliksiz) olarak seslendirmekte. Şimdiye dek dinleyicileri arasında Papa II. Jean Paul da yer aldı, Konzerthaus Berlin dinleyicileri de. 2010’da Donizetti Yılın En İyi Korosu ödülünü kucaklayan ekip, bu yıl da Lizbon Koro Festivali’nin onur konuğuydu. Şimdiye dek Walter Strauss, Ahter Destan, İbrahim Yazıcı ve Cemi’i Can Deliorman idaresinde söyleyen koro, 2017-2018 sezonundan itibaren yoluna Burak Onur Erdem ile devam ediyor.

Bu özel sezon açılış konserinde konuk sanatçılar usta bandeneoncumuz Tolga Salman ve Hacettepe Konservatuvarı Opera Bölümü’nden mezzo-soprano Elif Canbazoğlu iken, piyano eşlikte, koronun korrepetitörü Filiz Balkız yer alacak.

 

PROGRAM

L. Bacalov Misa Tango (Düzenleme: Martin Palmer) 

 

Konser programı için tıklayınız.

Burak Onur Erdem
şef
Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü yüksek başarıyla bitiren Burak Onur Erdem, yurt dışında Anders Eby, Volker Hempfling, Johannes Prinz, Denes Szabo ve Michael Gohl gibi isimlerin şeflik kamplarına katıldı, İTÜ MİAM’da doktora programına devam etti. Bahçeşehir Üniversitesi’ndeki Koro Şefliği Sertifika Programı’nı kurucu koordinatörü oldu. Rezonans adlı korosuyla bugüne dek Nigel Short, Brady Allred, Jo-Michael Scheibe, Simon Carrington ve Eric Whitacre gibi dünya çapında isimlerle aynı sahneyi paylaştı.
Tolga Salman
bandoneon
Elif Canbazoğlu
mezzo-soprano
Filiz Balkız
piyano