İspanyol Ateşi

18 Ekim 2017

Tercia Realidad, adını Cervantes’in 16. yüzyılda ortaya attığı ve  hayal dünyası ile gerçekliğin kaynaştığı bir ütopyaya gönderme  yapan “Tercia Naturaleza” kavramından alıyor. Dolayısıyla da, topluluk müzik dilinin eski köklerine doğru yolculuğa çıkarak, kişiliklerin, fikirlerin ve seslerin kesişimindeki dünyayı, coşkuları  ve duyguları yasıtmayı amaçlıyor.

Kurucuları Jorge Jiménez olan Tercia Realidad, ilk konserlerini Wigmore Hall’de vermiş, önce tüm İngiltere’yi sonra İspanya, Hollanda ve Almanya’yı dolaşmış. Topluluğun şimdiki kadrosu Al Ayre Español, Concerto Köln, İngiliz Barok Solistleri, Moskova Eski Akademisi, the King’s Consort, the Retrospect Ensemble, Academia Bizantina, the Orchestra of the 18th Century gibi ekiplerle düzenli olarak çalan, Avrupa’nın seçkin, bağımsız müzisyenlerinden oluşmakta. 

 

Grup “Duende” adını verdikleri yeni programlarıyla Albert Long Hall takipçilerinin karşısındaydı. Bir İspanyol müziği anlatısı olan bu özel programda flamenkonun ve İspanyolların geleneksel ritim ve armonilerinin kökleri kucaklandı. 16, 17 ve 18. yüzyılların karışımı uyarlamalar; Santiago de Murcia, Gaspar Sanz, Domenico Scarlatti, Antonio Soler, geleneksel flamenko parçaları ve özgür doğaçlamalar, dinleyicileri Sevilla’nın kalbine götürdü...

 

Konser programı için tıklayınız.

 

Jorge Jiménez
şef ve keman