(İPTAL EDİLMİŞTİR) Romantik Dönem Bestecisi Beethoven

(İPTAL EDİLMİŞTİR) Romantik Dönem Bestecisi Beethoven
18 Mart Çarşamba
19:30

Dünyada ve ülkemizde yaşanan COVID-19 salgını ile ilgili gelişmeler nedeniyle Albert Long Hall Klasik Müzik Konserleri nisan ayı sonuna kadar yapılamayacaktır. 

 

ALH Klasik Müzik Konserleri’nin bu sezon ev sahipliği yaptığı bir diğer dizi, Klasik Keyifler ile ortak bir proje, 2020 senesinde 250. doğum yıldönümü tüm dünyada kutlanacak olan Beethoven üzerine.

Beethoven bir besteci olarak çoğunlukla Klasik ve Romantik dönemler arasında bir köprü olarak tarif edilir. Fakat eserlerinde farklı stillerin, örneğin Mozart ve Haydn’dan miras aldığı Klasik biçimlerle Barok Dönem’in kontrapuntal yazısının bir arada olduğu unutulmamalıdır. Yine de Romantik Dönem şairlerinin fikirlerini müziğe aktaran bir öncü olduğuna, kendisini “Romantik” olarak nitelemese de eserlerinin Romantik stil bestecilerine yakın olduğuna bir şüphe yoktur. Besteci aynı zamanda yaşadığı dönemde arşelerin ve piyanonun teknik bakımdan geliştirilmesinden de incelikli şekilde faydalanmayı bilmiştir. Beethoven dizisinin üçüncü konserinde hem solistlik hem de oda müziği kariyerlerini uluslararası alanda sürdüren Esen Kıvrak, Dorukhan Doruk ve Birsen Ulucan, bestecinin erken dönemine ait iki piyanolu üçlü ile Klasik stili nasıl kavradığını; programdaki üç sonat ile ise besteciyi kuşatan koşulların ifadedeki özgürlüğe, dramatik kontrastlara ve lirisizme nasıl ulaştığını göstermeyi amaçlıyor.

 

Konser Programı: 

L. van Beethoven: No. 5 Fa Majör Keman Sonatı “Bahar”, Op. 24

L. van Beethoven: Mi Bemol Majör Piyanolu Üçlü, WoO 38

L. van Beethoven: No. 8 Sol Majör Keman Sonatı, Op. 30 No. 3

L. van Beethoven: Piyanolu Üçlü İçin Mi Bemol Majör Çeşitlemeler, Op. 44

L. van Beethoven: No. 3 La Majör Viyolonsel Sonatı, Op. 69

 

BEETHOVEN 250
Esen Kıvrak
Keman
Dorukhan Doruk
Viyolonsel
Birsen Ulucan
Piyano