(İPTAL EDİLMİŞTİR) Hümanist Beethoven

(İPTAL EDİLMİŞTİR) Hümanist Beethoven
1 Nisan Çarşamba
19:30

Dünyada ve ülkemizde yaşanan COVID-19 salgını ile ilgili gelişmeler nedeniyle Albert Long Hall Klasik Müzik Konserleri nisan ayı sonuna kadar yapılamayacaktır. 

 

ALH Klasik Müzik Konserleri’nin bu sezon ev sahipliği yaptığı bir diğer dizi, Klasik Keyifler ile ortak bir proje, 2020 senesinde 250. doğum yıldönümü tüm dünyada kutlanacak olan Beethoven üzerine.

Schiller, kardeşliğe ithaf edilmiş şiiri Neşeye Çağrı’yı yazdığında Beethoven 16 yaşındaydı. Bonn’da büyüyen besteci Aydınlanma felsefesiyle burada tanışmıştı; 10 yaşından beri birlikte çalıştığı C. Neefe, ilerlemeci eğitime ve aklın potansiyelinin sınırsızlığına inanan bir öğretmendi. Özetle Beethoven çok küçük yaşlardan beri insan olmanın derinliklerini keşfetme arzusuna sahipti. Kıvanç Tire, Gözde Yaşar ve Jerfi Aji, sorgulayıcı bir pasajla başlayan ve çalgının teknik sınırlarını zorlayan Fa Majör Viyolonsel Sonatı’nı, Heiligenstadt Vasiyetnamesi’ni yazdığı yıl bestelediği Do minör Keman Sonatı’nı ve nihayet oda müziği repertuvarı içindeki en önemli piyanolu üçlülerden biri olan ve yaşama sevincini yansıtan Arşidük’ü içeren, Beethoven’ın tüm bu özelliklerini vurgulayan bir programla ALH Klasik Müzik Konserleri’ne konuk oluyor.

 

Konser Programı: 

L. van Beethoven: No. 1 Fa Majör Viyolonsel Sonatı, Op. 5 No. 1

L. van Beethoven: No. 7 Do minör Keman Sonatı, Op. 30 No. 2

L. van Beethoven: Si Bemol Majör Piyanolu Üçlü “Arşidük”, Op. 97

BEETHOVEN 250
Kıvanç Tire
Keman
Gözde Yaşar
Viyolonsel
Jerfi Aji
Piyano