Cem Önertürk & Sinan Erşahin

Cem Önertürk & Sinan Erşahin
13 Nisan Çarşamba
19:30

Konserlerimizde bu hafta flütün nefesini ve gitarın tınılarını buluşturuyoruz! 13 Nisan Çarşamba akşamı ezgilerimizi dünyaya tanıtmış, uluslararası alanda ses getirmiş değerli sanatçılarımız flütist Cem Önertürk ve gitarist Sinan Erşahin'i sahnemize konuk ediyoruz.

Konser Programı: 

Anonim: Green Sleeves Çeşitllemeleri

C. G. Scheidler: Re Majör Sonat, Op. 21 (Allegro-Romance-Rondo)

J. Ibert: Entr'acte

F. Molino: Noktürn

Heitor Villa-Lobos: Bachianas brasileiras No. 5, W 389-391

A. Piazzolla: Libertango

A. Piazzolla: Histoire du Tango: Bordel 1900, Café 1930, Night Club 1960

 

 

Cem Önertürk
Flüt
2007 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nden onur derecesiyle mezun olan flüt sanatçısı Cem Önertürk, Hochschule für Musik und Theater München’de Prof. Andras Adorjan ile yüksek lisans çalışmalarını tamamladıktan sonra doktora çalışmalarını Stiliana Stavreva ile Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Enstitüsü’nde 2013 yılında tamamlamış, 2015 yılında doçent, 2021 yılında ise profesör unvanlarına layık görülmüştür. Eğitim hayatı boyunca Yamaha Scholarship, DAAD gibi saygın burslara hak kazanmıştır. Cem Önertürk Türk kültürünün ve müzik geleneğinin zengin eserlerini, batı müziği çalgıları ile icra etmesinin yanı sıra modern eserlerin icrasında gösterdiği ustalıkla da ilgi çekmektedir. 150’nin üzerinde eserin ilk seslendirilişini gerçekleştirmiş olan sanatçı, yurt içi ve yurt dışında yeni müzik alanında pek çok seminer, çalıştay ve konser etkinliğine davet edilmektedir. Dünya arenasında önemli bir yere sahip olan ve 2012 senesinden bugüne üyesi olduğu Hezarfen Ensemble müzik topluluğu ile 3 albüm çıkartan Önertürk, yeni müzik alanında bestecilerin ilgi gösterdiği bir yorumcudur. Kendisi halen İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi ve Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda flüt sanat dalı dersleri vermekte ve Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Üfleme ve Vurma Çalgılar Anasanat Dalı Başkanı olarak görevini sürdürmektedir.
Sinan Erşahin
Gitar
Sinan Erşahin gitar hayatına 1986 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Gitar Bölümü’ne girerek başlamış, daha sonra "Prag Music Academy" de (HAMU) burslu olarak Milan Zelenka'nın sınıfında performans programına kabul edilmiş, lisansüstü eğitimine İTÜ Müzik İleri Araştırmalar Merkezi (MİAM) ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde devam etmiştir. MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarı'ndan Sanatta Yeterlik diploması ile mezun olmuştur. Gitar için yaptığı geleneksel Türk ezgileri düzenlemelerin yanında merkezi New York’ta bulunan “Roger Shapiro Fund For New Music” tarafından sipariş edilen solo gitar için bestelediği Shaman Rituel “Cancion y Danza” isimli eseri, dünyada birçok gitarist tarafından çeşitli salonlarda seslendirilmiştir. Erşahin, halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı'nda Gitar Sanat Dalı Başkanı olarak Profesör unvanıyla öğretim üyeliği yapmakta olup, konser etkinliklerine devam etmektedir.